2 Mart 2014 Pazar

Mavi Yasemin (Blue Jasmine - 2013)


Yönetmen: Woody Allen
Senaryo: Woody Allen
Yapım: ABD
Tür: Dram, Komedi
Süre: 98 dakika
IMDb Puanı: 7.4
Oyuncular: Cate Blanchett, Alec Baldwin, Peter Sarsgaard, Charlie Tahan, Sally Hawkins
Oscar Adaylıkları: En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Özgün Senaryo

Woody Allen'ın son filmi "Blue Jasmine", New Yorklu çekici, gösterişli ve zengin bir kadın olan Jasmine'in hayatına odaklanıyor.

Film, Cate Blanchett'in kelimenin tam anlamıyla Blue Jasmine kılığına girmesi sonucu, 2013'ün en iyi yapımları arasına kendine yer buluyor. Aslında ben tam olarak böyle düşünmüyorum, evet Blachett'i izlemek son derece keyifliydi lakin film de bir o kadar sıkıcıydı.

Allen'ın yazıp yönettiği filmde Jasmine karakteri uyuşturucu ve antidepresan bağımlısıdır. New York'ta, milyarder kocası Hal ile birlikte son derece lüks bir hayat sürerken, iflas etmenin eşiği gelir ve soluğu San Francisco'daki üvey kız kardeşi Ginger'ın yanında alır.

Amacı burada kendisine yeni ve daha güzel bir hayat kurmaktır. Kolay yoldan hızlı bir şekilde para kazanmak için birkaç yol dener, bunlardan biri de moda tasarımcılığıdır. Ginger'ın da kocasıyla başı derttedir ve işler ikisi açısından da gün geçtikçe kötüye gider.

Dediğim gibi, izlerken sıkıldım, bence zayıf bir film. Fakat yine de Blanchett'in oyunculuğunu görmek için izleyebilirsiniz. Hatta bana kalırsa kesinlikle görmelisiniz. Ayrıca Alec Baldwin'i izleme fırsatı da buluyoruz filmde.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü kesinlikle Blanchett'in. Fakat En İyi Özgün Senaryo dalında Woody Allen'ın işi bir hayli zor, zira o ödül Spike Jonze'lu Her'ün.

İzlemek isteyenlere iyi seyirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder