2 Mart 2014 Pazar

Aile Sırları (August: Osage County - 2013)


Yönetmen: John Wells
Senaryo: Tracy Letts
Yapım: ABD, Hollada
Tür: Dram, Komedi
Süre: 121 dakika
IMDb Puanı: 7.4
Oyuncular: Meryl Streep, Julia Roberts, Benedict Cumberbatch, Ewan McGregor, Abigail Breslin
Oscar Adaylıkları: En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Film ilk olarak kadrosuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Kelimenin tam anlamıyla yıldızlar geçidi. İşbu sebeple filmi henüz izlemeden dahi oyunculukların iyi olacağını tahmin edebiliyoruz, izlediğimizdeyse tahminimizde yanılmadığımızı anlıyoruz ve bu da bizi sevindiriyor haliyle.

Meryl Streep'in En İyi Kadın Oyuncu, Julia Roberts'ın ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü Oscar'ına adaylıkları bulunuyor. Cate Blanchett karşısında Streep'in bu sene işi biraz zor gibi gözükse de, Akademi'nin ne yapacağı belli olmaz Streep çıkarsa o zarftan hiç şaşırmam, ama gönlüm Blanchett'ten yana. Julia Roberts da ödülü hak ediyor, ama Lupita Nyong'o'nun alması garanti gibi.

Sherlock dizisinden tanıdığımız Benedict Cumberbatch'i de izliyoruz filmde. Rolü az olmasına rağmen, iyiydi. Annesi tarafından hor görülen bir adamı güzel kotarmış. Bunlar haricinde Ewan McGregor ve Abigail Breslin'de kadroda boy gösteren diğer isimler.

Gelelim konuya.

Weston ailesinin tüm üyeleri bir araya gelirler ve ağustos ayında tatillerini geçirmek üzere Oklahoma'daki bir eve giderler. İlk andan itibaren bir karmaşa hakimdir ve ağız tadıyla bir tatil geçiremeyecekleri aşikardır. İntihar eden baba, ilaç bağımlısı anne ve onun kızları hikayenin başrolündedirler.

Anne Violet'ın, Barbara başta olmak üzere kızlarıyla arası iyi değildir ve sürekli tartışmaktadırlar. Babalarının ölümünün ardından yiyilen cenaze yemeğinde içler çığırından çıkacak ve Weston ailesinin geleceği tamamen değişikliğe uğrayacaktır. Finalde ise bazı aile sırlarının ortaya çıkması sonucu, aile arasındaki bağlar kopma noktasına gelecektir.

Aile Sırları, tipik bir aile draması. İzlerken sıkılmadığım.

Dram filmi severlere önerilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder