18 Mayıs 2014 Pazar

Vikings (2. Sezon Genel Yorum)


Bana öyle geliyor ki -her ne kadar beklenmedik de olsa- History bu dizinin ekmeğini uzun yıllar yer. Bir belgesel kanalından beklenmeyecek bir işe imza attılar ve bir televizyon dizisi yapmaya kalkıştılar. Yüzde yüz başarılı oldular diyemesem de, Vikings'in onları cesaretlendirdiği ve popülerliği sayesinde de epey gelir elde ettikleri aşikar. Tüm ekip bayram havasında, güle oynaya yeni sezona giriyorlar çünkü sezon onayı alıp alamama gibi bir durumları yok. Yani var ama yok. Sıkıntılı bir süreç değil onlar için. Hannibal için öldük öldük dirildik ama sonunda yeni sezon onayı geldi, Vikings'de bu korku yok. Daha çok izleriz gibime geliyor.

Şimdi biraz da sezon finali ve öncesinden bahsetmek gerek. (Buradan gerisi spoiler dolu)

Dizi geçtiğimiz hafta ikinci sezon finali yaptı. İlk sezonun aksine dizinin ikinci sezonunun geneli daha iyiydi bence. İlk dört bölümünden sonra şurada biraz eleştiri yapmış olsam da, sonraki bölümlerle biraz toparladı gibi oldu. Haftada bir Vikings'den bir bölüm izlemek hoş tabii ki, seviyorum bu duyguyu, benim endişem her zaman senaryodan yana olmuştu, karakterlerden yana değil.

Tabii bir de işin prodüksiyon kısmı var. İşte oraya da biraz daha ağırlık verilmesi gerekiyor. Vikingler barbar ve savaçılardır evet, lakin aynı zamanda bu adamlar tarla da ekip biçiyorlar, çiftçilik yapıyorlar. İşte bu kısmı dizide hiç göremedik, bundan sonra da görebileceğimizi zannetmiyorum. History kanalı işin savaş boyutuna eğilmiş daha çok. Viking halkının günlük hayatından kesitler sunmuyorlar bize, eğlence kısımları hariç. Eğer bunları da kapsayabilecek geniş bir senaryo olsaydı, işte o zaman tadından yenmeyecek bir dizi olacaktı.

Sürekli İngiltere'ye çıkarma yapıyorlardı Ragnar, Kral Horik ve adamları fakat sezonun ortalarındaki entrikalar, özellikle de sezon finalindekini de katarsak hoş bir değişiklik yaşatmıştır biz izleyenlerine. Ragnar'ın karısı Lagertha'dan ayrılması sezonun en üzücü olayların birisi olsa da, Lagertha gibi güçlü ve güzel bir kadının earl olması ve kendince bir ordu kurması da bir o kadar iyiydi.

Rollo'nun yakın zamanda iyileşmesini temenni ediyor, Floki'nin de Ragnar'ın sadık adamı olarak kalmasını istiyorum. Sezon finaline doğru çok korkutsa da, kendisine yakışacak olan bir davranış sergileyerek Kral Horik'e ihanet etti. Athelstan din değiştirmekten bir hal oldu, onun da geleceğini merak ediyorum.

Son olarak Vikings'i, Game of Thrones'la kıyaslayanlara iki çift lafım var: Komik olmayın.

Üçüncü sezon 2015'te merhaba diyecek sevenlerine, uzun bir zaman var yani. Bakalım History Channel bizlere nasıl bir üçünsü sezon vaat edecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder